5162 Zastosowania melisy lekarskiej <span id="docs-internal-guid-7f5dbb4f-c6f4-ba57-fed7-b7362c6b9e66"><p><span id="docs-internal-guid-7f5dbb4f-c6f4-ba57-fed7-b7362c6b9e66"><b>Chyba każdy z nas choć raz w życiu usłyszał ''napij się melisy to się uspokoisz''. Nic dziwnego, gdyż melisa lekarska najbardziej znana jest ze swoich uspokajających właściwości. Niesłusznie. Oprócz tego, że pomaga zasnąć i się wyciszyć, ma także szereg innych właściwości leczniczych: łagodzi bóle miesiączkowe, poprawia trawienie, itp.</b></span></p><p><span id="docs-internal-guid-7f5dbb4f-c6f4-ba57-fed7-b7362c6b9e66">W stanach zdenerwowania, lękowych czy stresu wiele osób zaleca stosowanie <a href="http://www.lekinatury.pl/pl/ziola/melisa-lekarska.html">naparu z liści melisy</a>. Oczywiście, najlepsza do tego celu jest melisa lekarska wyhodowana w przydomowym ogródku, gdyż jest pełna składników olejku eterycznego takich jak cytral i kariofilen.</span></p><p><span id="docs-internal-guid-7f5dbb4f-c6f4-ba57-fed7-b7362c6b9e66">Dodatkowo melisa lekarska jest doskonałym sposobem na pozbycie się grzybów czy bakterii. Olejek z melisy stosowany jest w postaci okładów przy grzybicy, użądleniu owada czy przy opryszczce. Należy jednak pamiętać, że olejek melisowy może uczulać, co objawia się rumieniem lub pokrzywką.</span></p><p><span id="docs-internal-guid-7f5dbb4f-c6f4-ba57-fed7-b7362c6b9e66">Płukanki z melisy lekarskiej zalecane są również dla osób zmagających się z przetłuszczającymi włosami. Dlatego właśnie melisa lekarska jest częstym składnikiem szamponów do włosów, ale również kremów do cery wrażliwej bądź płynów do kąpieli.</span></p><span id="docs-internal-guid-7f5dbb4f-c6f4-ba57-fed7-b7362c6b9e66">Warto również pamiętać, że melisa lekarska znajduje swoje zastosowanie również w kuchni. Tutaj stanowić może dodatek do sałatek, potraw mięsnych czy zup. Dobrym sposobem jest zamrożenie liści melisy w kostkach lodu i później dodawać je do schłodzonych napojów.</span></span> 2016-08-15

Zastosowania melisy lekarskiej

2016-08-15

Chyba każdy z nas choć raz w życiu usłyszał ''napij się melisy to się uspokoisz''. Nic dziwnego, gdyż melisa lekarska najbardziej znana jest ze swoich uspokajających właściwości. Niesłusznie. Oprócz tego, że pomaga zasnąć i się wyciszyć, ma także szereg innych właściwości leczniczych: łagodzi bóle miesiączkowe, poprawia trawienie, itp.

W stanach zdenerwowania, lękowych czy stresu wiele osób zaleca stosowanie naparu z liści melisy. Oczywiście, najlepsza do tego celu jest melisa lekarska wyhodowana w przydomowym ogródku, gdyż jest pełna składników olejku eterycznego takich jak cytral i kariofilen.

Dodatkowo melisa lekarska jest doskonałym sposobem na pozbycie się grzybów czy bakterii. Olejek z melisy stosowany jest w postaci okładów przy grzybicy, użądleniu owada czy przy opryszczce. Należy jednak pamiętać, że olejek melisowy może uczulać, co objawia się rumieniem lub pokrzywką.

Płukanki z melisy lekarskiej zalecane są również dla osób zmagających się z przetłuszczającymi włosami. Dlatego właśnie melisa lekarska jest częstym składnikiem szamponów do włosów, ale również kremów do cery wrażliwej bądź płynów do kąpieli.

Warto również pamiętać, że melisa lekarska znajduje swoje zastosowanie również w kuchni. Tutaj stanowić może dodatek do sałatek, potraw mięsnych czy zup. Dobrym sposobem jest zamrożenie liści melisy w kostkach lodu i później dodawać je do schłodzonych napojów.